Hejtman Pardubického kraja Českej republiky Martin Netolický v týchto dňoch hľadal na Slovensku inšpiráciu na vybudovanie nového železničného múzea v Čechách. Po dobrý príklad si 16.12. zašiel aj na Košickú detskú historickú železnicu.
Hejtman Pardubického kraja Martin Netolický svoju návštevu na Slovensku začal v Múzejno-dokumentačnom centre Železníc SR v Bratislave, zavítal na Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu a 16.12. svoju pracovnú cestu zavŕšil v Košiciach na Košickej detskej historickej železnici - jedinej zachovanej detskej železnici na území Slovenska a Čiech.
„Mali sme možnosť sa previezť nádhernými, takmer predvianočnými zimnými krajinami. Myslím si, že základom úspechu nie sú len rušne a vozne, ale i samotná krajina, z ktorej som nadšený a som rád, že som niečo také mohol vidieť. Našli sme tu veľa inšpirujúcich železníc, ktoré sú v prevádzke, lákajú turistov nielen zo Slovenska, ale i zahraničia a sú lákadlom nielen pre železničných fanúšikov, ale i rodiny s deťmi. Chceli by sme zriadiť takúto živú expozíciu železničného múzea s prevádzkou parných a motorových vozidiel. Skúsenosti zo Slovenska sú pre nás veľmi cenné. V Pardubickom kraji v poslednom období zanikol textilný a strojárenský priemysel, preto chceme podporou cestovného ruchu pomôcť regiónu a druhým dôvodom je záchrana technického dedičstva. Železnica odjakživa spájala a myslím si, že v tom budeme pokračovať aj so slovenskými partnermi,“ uviedol po mimoriadnej zimnej jazde detskou železnicou v Košiciach hejtman Martin Netolický, ktorý vidí veľký potenciál aj v organizovaní letných parných vlakov, ktoré sa v Pardubickom kraji tešia veľkej obľube.
„I keď Košická detská historická železnica nemá status múzea, fungujeme ako živá expozícia historickej železničnej techniky a zároveň ako jediné zachované železničné „laboratóriu“. Len v Košiciach si môžu deti pod dohľadom dospelých vyskúšať reálnu prácu na naozajstnej železnici, tak ako to bolo naplánované od roku 1955. Budeme radi, ak naše postrehy a dobré rady prispejú k vybudovaniu ďalšieho železničného múzea. Návšteva hejtmana Pardubického kraja je aj výsledkom našej dlhoročnej spolupráce s partnermi z Múzea starých strojov a technológií v Žamberku a tak trochu aj dobrého chýru, ktorý sa o košickej železničke šíri za hranicami ,“ uviedol Ľubomír Lehotský riaditeľ Detskej železnice v Košiciach, ktorý ročne popri prevádzke v Čermeli zorganizuje aj desiatky vlakových výletov po Košickom a Prešovskom kraji.
Železničné múzeum v Pardubickom kraji má vzniknúť v areáli železničného depa v obci Dolná Lipka v Orlicko-usteckom kraji. Na jeho realizáciu plánuje kraj vyčleniť vyše 2,5 milióna eur z operačného programu Interreg Česko – Poľsko. Projekt plánuje s opravou historických budov, koľají, točne, vybudovaním zázemia pre návštevníkov a prístreškov pre lokomotívy. Prevádzkovateľom múzea bude Múzeum starých strojov a technológií v Žamberku v Českej republike.